BIOGRAFIJE - Vladimir Janković

ime i prezime: Vladimir Janković
    sport: odbojka
    status člana: Redovan - DA

• Vladimir Janković rođen je 7. svibnja 1941. godine u Vukovaru gdje je završio osnovnu i srednju školu.
    • Diplomirao je na tadašnjem Fakultetu za fizičku kulturu u Zagrebu (Kineziološki fakultet).
    • Odbojku počinje igrati u Vukovaru 1956. godine u OK Borovo, kasnije OK Vukovar, gdje se razvija u vrhunskog odbojkaša što je pokazao dolaskom na studij u Zagreb 1959. godine. Tu igra za veliki klub AOK Mladost i u njemu ostaje sve do 1971. godine kao igrač i reprezentativac. Nakon toga odlazi u Italiju gdje igra za OK Spem-Faenza.
    • Igračku karijeru završava u AOK Mladost 1973 godine. Po završetku igračke karijere u istom klubu nastavlja s radom kao trener muške seniorske ekipe sve do 1976. godine nakon čega odlazi na rad u Italiju kao trener i igrač u OK Novalinea-Trieste. Po povratku nastavlja s radom u AOK Mladost od 1978.-1980. godine. Od 1981. godine pa sve do 1986. godine bio je trener u Sloveniji u OK Pionir iz Novog Mesta.
    • U sezoni 1983/84. trener je i jugoslavenske muške selekcije. Ponovno se vraća u Italiju gdje postaje trener renomiranog kluba OK PETRARCA-Padova (1986-1988) s kojima je osvojio vice-titulu Europe (CEV).
    • U razdoblju od 1991.-2002. godine profesor Vladimir Janković ističe se svojim stručnim radom i uspjesima a karijera mu je isprepletena trenerskim i znanstvenim radom.
    • Godine 1990. s OK Panini-Modena pobjednik je Kupa Europe.
    Radom u Italiji nastavlja sve do 1993. godine gdje još vodi OK Brescia. OK Novi Zagreb vodi 1993/94.
    • Godine 1994. trener je hrvatske muške selekcije, a 1997. godine i muške slovenske reprezentacije.
    • Godine 2000/01. ponovo radi u Italiji sa OK Petrarca-Padova.
    • Godine 1997. započinje rad s djevojčicama u OK AZENA-Eugen Kumičić u Velikoj Gorici. U istom je klubu do 2000. godine bio stručni savjetnik, a u natjecateljskoj sezoni 2000/01. postaje i prvi trener. Njegov kvalitetan i uspješan rad koji i ovdje dolazi do punog izražaja potvrđuju i rezultati kluba. Ekipa se danas nalazi u vrhu hrvatske ženske odbojke, a neke igračice igraju i za kadetsku i juniorsku reprezentaciju Hrvatske.
    • Vladimir Janković veliki je igrač i trener, a prije svega zaljubljenik u odbojku. Izuzetno je cijenjen profesor na Kineziološkom fakultetu u zvanju izvanrednog profesora.
    • Potvrda kvalitete rada Vladimira Jankovića  u odbojkaškom sportu su i odličja koja je stekao u dugoj i plodnoj karijeri.
    • Dobitnik je mnogih nagrada i priznanja, a 2018. dobitnik je Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ za životno djelo, a koje je najviše priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj.
    • Dugogodišnji je član Društva sportaša veterana i rekreativaca.