BIOGRAFIJE - Slobodan Kraljević

sport: judo
    status člana: Redovan - DA

OSOBNI PODACI:
    Ime i prezime:      Slobodan Kraljević, dipl. oec.
    Datum rođenja:      01. listopad 1945.godine
    Obrazovanje:         Ekonomski fakultet Sveučilište u Zagrebu

OPĆENITI DIO:
    Gospodin Kraljević rođen je u Sarajevu, 1945. godine. Osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje završio je u Zagrebu. 1968. godine završio je Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Sportom se počinje baviti sa četrnaest godina i to veslanjem u Veslačkom klubu Mladost, da bi se s 15 godina počeo baviti judom u Judo klubu Mladost. Sa šesnaest godina osvaja prvo nacionalno prvenstvo u judu. Također, usporedo se bavio i hrvanjem u kojem je osvajao odlične i zavidne rezultate. Istaknuti je bivši vrhunski sportaš kao i sportski djelatnik koji je svoje znanje prenio da buduće naraštaje u sustavu sporta na gradskoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.
    Danas kontinuirano djeluje u sustavu sporta kroz projekte i programe od značaja za sport - sportaše Republike Hrvatske.
    Slijedi prikaz sportskih dostignuća i rezultata u judu.

SPORTSKI DOSTIGNUĆA I REZULTATI

o Svjetski kup SSSR 2. mjesto
    o Svjetski kup Poljska 2. mjesto
    PRVENSTVA BIVŠE SFRJ-JUNIORI
     Od 1961. do 1966. god.:
    o osvojio 5 (pet) titula prvaka
     PRVENSTVA BIVŠE SFRJ-SENIORI
    o Od 1965. do 1974. god.:
    o osvoji 8 (osam) titula prvaka
    o 1969. god.:
    o apsolutni prvak SFRJ (kao srednjaš)

NAGRADE I PRIZNANJA:
    Izabran je za najboljeg sportaša Republike Hrvatske do 23 godine. Nositelj je titule najboljeg sportaša Akademskog sportskog društva Mladost, kao i nositelj više nagrada Judo saveza Hrvatske i Zagreba te saveza bivše SFRJ.
    Dobitnik je i nositelj brojnih sportskih priznanja i zahvala.

TRENERSKI RAD:
     Od 1969. godine vodi prvu ekipu J.K. Like, a po potrebi i mlađe dobne skupine.
     Od 1974. do 1978. god. radi kao trener u tadašnjoj SR Njemačkoj u klubu Lohr ab Maine.

SPORTSKO DRUŠTVENI RAD:
    Još u vrijeme aktivnog bavljenja judom u razdoblju od 1965. do 1971. godine bio je tajnik AJK Mladost.
    Osnivač i trener JK Jaska koji još danas uspješno djeluje unutar HJS-a.
    Aktivno kao član uprave sudjelovao dugi niz godina u radu Zagrebačkog i Hrvatskog judo saveza.
    Idejni je začetnik i osnivač Društva sportaša veterana i rekreativaca koje je osnovano 2010. godine, a danas je Društvo jedan od bitnih čimbenika u sustavu sporta Grada Zagreba.
    Od 2018. godine potpredsjednik je Stalnog radnog tijela „Lice i naličje vrhunskog sporta“ – tijelo koje je osnovao Upravni odbor DSVR-a 2018. godine.
    Kontinuirano je kroz navedeno radno tijelo prisutan u medijima kako bi senzibilizirao širu društvenu zajednicu o navedenoj tematici.
    Također, od iznimne važnosti je za spomenuti kako je idejni začetnik suradnje DSVR-a s Kineziološkim fakultetom u Zagrebu. Aktivan je stručni suradnik s prof.dr.sc. Hrvojem Sertićem, te je i jedan od  trenera veteranske reprezentacije Hrvatske koja redovito bilježi veće svjetske sportske rezultate na ponos naše nacije.
    U srpnju 2019. godine g. Slobodan Kraljević, dipl. oec. i g. Žarko Modrić, dipl. iur. donirali su stručnu literaturu – knjige o sportu JUDO što je velikodušan čin donatora i zasigurno veliki poticaj i za druge eminentne bivše sportaše, trenere, novinare, sudionike iz sustava sporta da i iz drugih sportova doniraju stručnu literaturu koja će naći svoje novo mjesto u kući Kineziološkog fakulteta gdje će biti baza, poticaj, usavršavanje i edukacija za daljnje mnoge naraštaje - profesore i studente Kineziološkog fakulteta.
    Svojim predanim radom kontinuirano djeluje u sustavu sporta iznoseći svoje prijedloge i ideje, a sve u cilju razvoja i opstojnosti sustava sporta Republike Hrvatske.